Kodola idejas
Efektīvais altruisms jeb EA (angļu val. – effective altruism) ir nosaukums idejai un augošai sociālai kustībai, kas izmanto zinātni un racionalitāti, lai mēģinātu radīt lielākās pozitīvās pārmaiņas pasaulē. Efektīvais altruists vai efektīvā altruiste (angļu val. – effective altruist) ir persona, kas identificējas un rīkojas saskaņā ar efektīvā altruisma idejām.
Altruisms (angļu val. – altruism) nozīmē rūpes par citu indivīdu labklājību un interesēm. Tā ir palīdzēšana nevis ar mērķi justies labāk vai izrādīties, bet patiesi palīdzēt citiem viņu labad.
Ietekme (angļu val. – impact) ir pasaules pārmaiņas, kas citādi nebūtu notikušas. Piemēram, ja noteiktā amatā otrais labākais amata kandidāts paveiktu tikpat daudz laba, tavam darbam šajā amatā nebūtu ietekmes, savukārt, ja otrais kandidāts paveiktu vairāk laba, tam būtu negatīva ietekme.
Maksimizēšana (angļu val. – maximization) raksturo labākās iespējas meklēšanu, izsverot pieejamās alternatīvas. Efektīvā altruisma kontekstā tas nozīmē censties panākt visvairāk laba, nevis mazliet laba, ņemot vērā, ka dažādas rīcības panāk dažādus daudzumus laba.
Izmaksu efektivitāte (angļu val. – cost-effectiveness) raksturo attiecību starp ieguldītajiem resursiem un rezultātu. Efektīvā altruisma kontekstā tas nozīmē, piemēram, cik daudz laba noteikta labdarība panāk pret vienu iztērēto naudas vienību. Piemēram, katrs nākamais SCI ziedotais eiro var apmaksāt 2 attārpošanas procedūras.
Cēlonis (angļu val. – cause) ir noteikta kustība vai mērķis, kam indivīdi velta resursus un uzmanību. Piemēram, malārijas izskaušana kā cēlonis. Cēlonis ir efektīvā altruisma kontekstā bieži lietots termins, kam nav saistības ar cēlonību. Savukārt joma (angļu val. – cause area) šajā kontekstā ir vairāku radniecīgu cēloņu kopa. Piemēram, globālās nabadzības mazināšana kā joma.
Intervence (angļu val. – intervention) raksturo noteiktas rīcības ar mērķi ietekmēt noteiktu iznākumu. Piemēram, malārijas tīklu izdale cilvēkiem malārijas skartos reģionos kā intervence, lai novērstu malārijas saslimšanas.
Neitralitāte (angļu val. – impartiality) ir vienādu ētisku apsvērumu piešķiršana, nevadoties pēc ētiski nebūtiskiem faktoriem, kā, piemēram, ģeogrāfiskā attāluma, vecuma, izcelsmes, rases vai sugas piederības.
Cēloņu neitralitāte (angļu val. – cause neutrality jeb cause indifference) ir gatavība apsvērt jebkuru cēloni vai labdarību, spriežot pēc tās efektivitātes, nevis iepriekš esošas saiknes vai “mīļākās” labdarības.
Hipotētiskā spriešana (angļu val. – counterfactual reasoning) ir metode, kā izlemt starp rīcībām, aplūkojot starpību starp iespējamām alternatīvajām sekām katras rīcības gadījumā. Piemēram, apsverot, kas notiktu bezdarbības vai citas rīcības gadījumā, vai apsverot intervences rezultātus, tos salīdzinot ar kontroles grupu.
Prioritizēšana jeb prioritizācija (angļu val. – prioritization) efektīvā altruisma kontekstā tipiski nozīmē problēmu izvērtēšanu pēc tādiem kritērijiem kā problēmas:
1) mēroga (angļu val. – scope vai scale) – cik slikta ir problēma;
2) ietekmējamības (angļu val. – tractability) – cik viegli problēmu var risināt;
3) novārtā atstātības (angļu val. – neglectedness) – cik lielā mērā problēma jau tiek vai netiek risināta.
Sagaidītā vērtība jeb matemātiskā cerība (angļu val. – expected value, saīsinot ) ir summa no katra iespējamā iznākuma vērtības reizinātas ar tā varbūtību. Efektīvā altruisma kontekstā sagaidītā vērtība ir svarīga, piemēram, cēloņu prioritizēšanā vai eksistenciālā riska aprēķināšanā. Piemēram, veselības intervencei, kas ar 40% varbūtību izglābtu 10 000 cilvēku varētu būt tikpat liela ietekme, cik 0,0000005% eksistenciālā riska intervencei izglābt 8 miljardu cilvēku (neskaitot zaudētās potenciālās nākotnes paaudzes).